
Want naast de schrijnende verhalen over onderdrukking en dwangarbeid in Eritrea – en ja, die bestaan onmiskenbaar – is er nog een ander, ongemakkelijker verhaal. Een verhaal dat politici liever negeren: dat onder deze vluchtelingenstroom ook mensen zitten die loyaal zijn aan het dictatoriale regime, en die hier in Nederland doorgaan met wat ze in Eritrea deden: onderdrukken, controleren, geld afpersen.
🏃 De cijfers: explosieve toename
De werkelijke reden? Verruimde voorwaarden en een zwak toelatingsbeleid. In 2024 werden de criteria voor Eritrese asielzoekers soepeler, en dat is duidelijk niet onopgemerkt gebleven. Het inwilligingspercentage is nog steeds 83 procent – absurd hoog. En dat in een tijd waarin Nederland kraakt onder de opvangdruk.
👉 Doneer via https://dds.backme.org – dan krijg je ook nog eens elke dag een exclusieve column in je inbox die we niet op DDS kunnen publiceren.
Of:
💶 Maak een bedrag over naar NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media.
🤐 Dictatuur? Ja. Maar ook: infiltratie.
De situatie in Eritrea is inderdaad rampzalig: geen persvrijheid, geen rechtspraak, geen toekomst. Jongeren worden op jonge leeftijd al het leger ingedreven – en komen daar hun hele volwassen leven niet meer uit. Wie daaraan ontsnapt, verdient onze bescherming.
Maar – en dit is cruciaal – niet iedereen komt hierheen om te ontsnappen. Sommige Eritreeërs zijn handlangers van het regime, infiltreren de diaspora en innen zelfs geld voor de dictator vanuit Nederland. De zogenaamde ‘diasporabelasting’ – 2% van het inkomen van Eritreeërs in het buitenland – wordt hier soms zelfs met intimidatie afgedwongen.
Wie controleert dat? Wie selecteert aan de poort?
🧨 Habtom Yohannes slaat alarm – en terecht
De Eritrees-Nederlandse journalist Habtom Yohannes waarschuwt in De Telegraaf dat onder de nieuwe asielzoekers ook mensen kunnen zitten die loyaal zijn aan het regime. Hij stelt terecht dat bescherming geboden moet worden aan wie écht moet vluchten – maar dat er streng geselecteerd moet worden om misbruik van het asielsysteem te voorkomen.
Maar de IND laat weten dat ze slechts “per geval” toetsen. Dat politieke voorkeur “niet doorslaggevend hoeft te zijn”.
Sorry? Niet doorslaggevend? Dus we geven mogelijk onderdrukkers een verblijfsstatus in een vrij land, omdat ze netjes hebben gelogen bij het loket?
💰 Werk, inburgering, belasting – en toch problemen
De langetermijnrisico’s zijn duidelijk: parallelle samenlevingen, politieke spanning binnen gemeenschappen, en buitenlandse inmenging in onze rechtsstaat. Als we hier geen paal en perk aan stellen, creëren we onze eigen multiculturele tijdbom.
👉 Ga naar https://dds.backme.org of doneer direct via:
NL95RABO0159098327 t.n.v. Liberty Media
Help ons het tweede deel van het jaar door. Vrijheid is niet gratis.
🚪 Bescherming? Ja. Blauwe ogen? Nee.
Eritrea is een dictatuur, dat lijdt geen twijfel. En wie daar werkelijk voor zijn leven vreest, verdient asiel. Maar dat betekent niet dat we onze grenzen maar moeten openzetten voor elke Eritreeër die een vluchtverhaal opvoert. Zeker niet als we weten dat het regime zelf invloed probeert uit te oefenen via zijn ‘vluchtelingen’.
Nederland moet eindelijk weer selectief durven zijn. Hard aan de poort, rechtvaardig in de procedure, maar streng waar nodig. Anders ondermijnen we ons eigen asielbeleid én onze veiligheid.
Geen naïviteit meer. Tijd voor gezond verstand.
.

