In 2040 zullen we nog steeds boeren hebben, maar econome Barbara Baarsma kan niet precies zeggen hoeveel. Dit hangt af van de veestapel, zoals ze aangaf in het radioprogramma Sven op 1.
Op dit moment produceren we meer vlees en zuivel dan we in Nederland of Europa nodig hebben. Baarsma suggereerde dat we een Deens model zouden kunnen volgen, waar boeren een vijfde van de agrarische grond teruggeven. Eerder pleitte ze al voor een CO2-budget.
Hebben we in 2040 nog boeren? Jazeker, zegt econome Barbara Baarsma. ”Maar ik kan niet zeggen hoeveel. Dat hangt af van de veestapel. We produceren nu meer vlees en zuivel dan wij in Nederland of Europa nodig hebben. We kunnen naar een Deens model, waar boeren een vijfde van de… pic.twitter.com/xQJp0YpQ7V
— Sven op 1 (@Sven_op_1) May 26, 2025
Doodeng
De uitspraken van Barbara Baarsma hebben voor ophef gezorgd. Jurist Sietske Bergsma reageerde verbaasd: “Deense boeren die hun land ’teruggeven’ aan Denemarken. Het land was nooit van hen om mee te beginnen.” Ze noemde Baarsma’s taalgebruik “elitair” en “doodeng.”
Boerenorganisatie Farmers Defence Force wees erop dat Nederland meer dan 50% van zijn consumptie importeert. Ze vroegen zich af hoe andere landen zouden reageren als ze op dezelfde manier zouden denken.
Typische Communistentaal
Musicoloog Kees Vlaardingerbroek noemde de uitspraken van Baarsma “typische Communistentaal.” Hij bekritiseerde haar visie op de agrarische sector en stelde dat haar voorstel om land terug te geven eigenlijk neerkomt op het buitensluiten van boeren.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
…

