President Donald Trump heeft dinsdagavond gedineerd in het bekende restaurant Joe’s Seafood, Prime Steak & Stone Crab, op slechts enkele straten van het Witte Huis. De opvallende uitstap was bedoeld om zijn federale misdaadbeleid in de Amerikaanse hoofdstad te promoten, inclusief de inzet van de National Guard en het federaliseren van de lokale politie.
Tijdens het diner werd hij vergezeld door vicepresident JD Vance, minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, minister van Defensie Pete Hegseth en stafchef Susie Wiles. Buiten het restaurant werd Trump verwelkomd met zowel applaus als protest. Demonstranten scandeerden “Free D.C.! Free Palestine!” en zwaaiden met miniatuurvlaggen van Gaza. Trump reageerde kort met een handgebaar, maar sprak hen niet aan.
De president benadrukte dat lokale restaurants weer vol zitten en dat mensen zich veiliger voelen. Toch melden sommige horecazaken een daling in reserveringen sinds de aankondiging van het federale optreden. In bepaalde wijken leidde de verhoogde aanwezigheid van militairen en politie tot spanningen met bewoners.
Trump kondigde aan dat hij binnenkort een nieuwe stad zal aanwijzen voor een soortgelijke aanpak. “De gouverneur en burgemeester daar willen ons graag hebben”, zei hij. Eerder werden al troepen ingezet in Los Angeles, en Trump heeft ook Chicago, Baltimore en New Orleans genoemd als mogelijke volgende doelwitten.
Op sociale media deelde Trump een bewerkte afbeelding van “Apocalypse Now”, met helikopters boven Chicago en de tekst: “I love the smell of deportations in the morning.” Hij verwees naar zijn recente voorstel om het ministerie van Defensie om te dopen tot het “Department of War”, een symbolische zet die nog goedkeuring van het Congres vereist.
De gouverneur van Illinois, JB Pritzker, reageerde fel en noemde Trump een “wannabe dictator”. Lokale leiders en bewoners in Chicago verzetten zich tegen de mogelijke komst van federale troepen, die volgens hen de situatie eerder zullen verergeren dan verbeteren.
“One liner: Making America safe again, one controversial dinner at a time.”
.
