• wo. dec 17th, 2025

Demissionair kabinet gaat ondanks motie akkoord met hogere NAVO-norm: ‘Het demissionaire spelletje is direct begonnen’.

Foto: Unsplash/Jannik

Help mee door dit met jouw vrienden op je social media te delen!

Nederland verhoogt zijn defensiebudget naar 3,5 procent van het bbp. Daarnaast wil het kabinet 1,5 procent van het bbp uitgeven aan zaken waarvan defensie profiteert. Dat heeft het demissionaire kabinet besloten in de ministerraad. “Het is belangrijk om onze veiligheid op orde te hebben en de krijgsmacht te versterken,” klinkt het.

Eerder zei NAVO-chef Rutte dat alle NAVO-landen bij elkaar opgeteld 5 procent aan defensie zouden moeten besteden. De zogenoemde NAVO-norm is nu nog 2 procent.

Welke kenner van de parlementaire democratie kan dit uitleggen?

Een motie van Jetten en Bikker over het committeren aan het verhogen van de defensie-uitgaven tot 3,5 procent van het bbp werd verworpen door de Tweede Kamer.

kabinet

“Welke kenner van de parlementaire democratie kan mij dit uitleggen: de Tweede Kamer verwierp gisteren de norm van 3,5 procent van het bbp. En vandaag, de volgende dag, voert een (demissionair) kabinet de norm toch door?” reageert onderzoeker en filosoof Martijntje Smits verbaasd.

Totalitaire staatsgreep

Het demissionaire spelletje is direct begonnen, merkt lijsttrekker van de Libertaire Partij Tom van Lamoen op. “Voor de bizar despotische nieuwe defensiewet waren maar een paar dagen nodig. En nu 180 graden tegen de wil van het parlement ingaan er vlak achterna. Wanneer zien de inwoners in dat dit wederom een totalitaire machtsgreep is?”

De extra kosten worden geschat tussen de 16 en 19 miljard euro per jaar. “Dit heeft grote gevolgen voor de belastingen en/of de bekostiging van essentiële zaken als zorg en onderwijs,” merkt journalist Eric van de Beek op. “Hoe kan een gevallen kabinet zoiets besluiten een paar maanden voor de verkiezingen?”

Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.

4.7
15
stemmen

Artikel waardering

Interessant

Vond je dit waardevol?
Deel het met kennissen op je Socials!

+

Meld je aan op onze gratis PUSH meldingen

Aanmelden

?

+

Volg ons op ons gratis Telegram kanaal

Volg Ons

?

+

Steun ons met een vrijwillige bijdrage

Doneer

?

De Tweede Kamer verwierp gisteren de norm van 3,5 procent van het bbp. En vandaag, de volgende dag, voert een (demissionair) kabinet de norm toch door. Een totalitaire machtsgreep of een noodzakelijke stap voor de veiligheid?


Source: https://www.ninefornews.nl/demissionair-kabinet-gaat-ondanks-motie-akkoord-met-hogere-navo-norm-het-demissionaire-spelletje-is-direct-begonnen/

.


Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *