De overheid en het bedrijfsleven bereiden zich grondig voor op ernstige crisissituaties. Er wordt gewerkt aan de ontwikkeling van voedselbonnen en ook wordt overwogen grootschalige oorlogsoefeningen te doen. De NCTV, het ministerie van Economische Zaken en ondernemersorganisatie VNO-NCW zijn betrokken bij het project.
Het kabinet zal wetten moeten aanscherpen omdat onze noodwetten volgens de NCTV ‘aan herziening toe zijn’. In geval van nood kunnen we wel goederen vorderen, maar diensten en mensen zijn tegenwoordig net zo belangrijk, aldus de terreurbestrijder. Die wil burgers en diensten kunnen vorderen voor specifieke taken.
Kritische medewerkers
Ook opmerkelijk: werkgevers moeten in kaart gaan brengen wie in crisistijd ‘kritische medewerkers’ zijn. De NCTV wil alleen brave ja-knikkers.
“Knettergek,” zegt hoogleraar Ewald Engelen over de ontwikkelingen. “Met dit soort idiotie ontstaat de plicht om, in de woorden van de politie, anti-institutioneel te leren denken.”
QR-code
“Voorbereiden op welke crisis? Ik zou zeggen de migratiecrisis,” benadrukt oud-Kamerlid Derk Jan Eppink. “Met voedselbonnen kom je er niet. ‘Oefeningen’ kunnen beter gaan over strikt beleid en uitzettingen.”
Arts Paul van Hoek zegt sarcastisch: “Ik zou die voedselbonnen digitaal maken. Misschien met een QR-code. Superhandig. Maar dat kan alleen als de Russen ons internet niet platleggen.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
…
Interessant


