In zijn hoofd is hij nog 25 jaar jong en staat hij nog in de goal bij Eendracht Aalst. In werkelijkheid is keeperstrainer Jan Van Steenberghe net 53 geworden en ruilde hij vlak voor het EK de Red Flames in voor STVV. “Deze kans kon ik niet laten liggen”, vertelt de man, die de Kanaries ruim twintig jaar geleden met een trauma opzadelde.
Na drie weken lijkt de Oost-Vlaming zich al helemaal in zijn sas te voelen bij STVV. “Het is alsof de club een rode loper voor me heeft uitgerold. Vanaf dag één was alles perfect geregeld”, vertelt de man, die als keeperstrainer in clubverband eerder actief was bij AA Gent (08-10), Club Brugge (14-17) en Standard (18-21).
Een dikke maand geleden was Van Steenberghe als staflid van de Red Flames nog in volle voorbereiding op het EK. Een toernooi dat hij liet schieten om bij STVV opnieuw bij een club aan de slag te gaan. “Het was geen gemakkelijke keuze”, blikt hij er voor het eerst op terug. “Ik had het gevoel dat we met de Flames bezig waren aan een mooi verhaal. Dan is het moeilijk om dat hoofdstuk af te sluiten vlak voor een EK. Iets waar we als groep enorm hard naar toeleefden.”
Maar het voorstel van STVV bleek te aanlokkelijk om te weigeren. “Van bij het eerste gesprek voelde ik een goede klik met Wouter Vrancken en André Pinto. Hier krijg ik de kans om weer elke dag fulltime op het veld te staan. Dat kon ik niet laten liggen. Al had ik het EK er uiteraard nog heel graag bijgenomen, maar praktisch was dat onmogelijk.”
Naast zijn werk als keeperstrainer bij de Red Flames was Van Steenberghe binnen de KBVB ook actief als doelmannencoördinator voor de jeugdselecties. Door de herstructureringen binnen de bond dreigde die rol ingeperkt te worden. “Ik moest niet weg, maar er waren wat veranderingen op til. Daarop heb ik eerlijk aangegeven dat ik me nog niet klaar voelde voor een kantoorjob.”
“Ik sta nog te graag op het veld. Op dat vlak was STVV een trein die op het juiste moment passeerde. Dat neemt niet weg dat ik drie fantastische jaren heb gehad bij de voetbalbond. De samenwerking werd ook afgesloten in de best mogelijke verstandhouding”, benadrukt Van Steenberghe. “Vincent Mannaert (CEO) en Katrien Jans (Women’s Football Manager) waren de eersten om me te feliciteren met mijn nieuwe uitdaging. Ook van de speelsters heb ik leuke reacties gekregen. De drie keepsters heb ik natuurlijk als eerste opgebeld om hen persoonlijk in te lichten.”
Voor hij in april 2024 fulltime aan de slag ging bij de KBVB, combineerde Van Steenberghe zijn werk als keeperstrainer bij de Red Flames met dezelfde functie bij de nationale mannenploeg van Guinee. Met dat land bereikte hij begin vorig jaar nog de kwartfinale van de Afrika Cup. “Een van de mooiste ervaringen van mijn trainerscarrière”, klinkt het. “Op alle vlakken is mijn anderhalf jaar met Guinee een enorme meerwaarde geweest. Persoonlijk, maar ook professioneel. Het werken op een ander continent, in een andere cultuur en in een andere taal heeft me echt verrijkt als keeperstrainer.”
Door zijn ervaring op verschillende continenten – met mannen- én vrouwenteams, van de jeugd tot de eerste ploeg – heeft Van Steenberghe een van de meest veelzijdige CV’s in de Belgische trainerswereld. “Door al die ervaringen ben ik meer dan ooit overtuigd van mijn visie en manier van trainen. Overal waar ik ze heb geïmplementeerd, is ze succesvol gebleken.”
Dat mag Van Steenberghe nu ook bewijzen bij STVV. De club
.
