• zo. feb 1st, 2026

Er was tot op heden nog geen wetenschappelijk onderzoek gedaan naar de private bijlesmarkt in Vlaanderen. Maar daar komt nu verandering in. Onderzoekers van de KU Leuven, Kristof De Witte en Willem De Cort, hebben een nieuw rapport gepubliceerd waarin ze de markt van private bijles in kaart brengen. En de eerste vaststelling is opmerkelijk: de markt is enorm groot. In het middelbaar onderwijs volgt gemiddeld één op de zes leerlingen bijles, wat neerkomt op ongeveer vier leerlingen per klas.

De onderzoekers hebben een gewogen steekproef uitgevoerd op negentien verschillende scholen en de resultaten vergeleken met Nederland, waar al langer onderzoek wordt gedaan naar de markt van private bijles. Wat blijkt? Leerlingen betalen gemiddeld 28,5 euro per uur voor bijles en volgen meestal individuele lessen in dezelfde ruimte als hun lesgever. Gemiddeld nemen ze één à twee uur per week bijles.

De omvang van de private bijlesmarkt kan echter leiden tot een onderwijs met twee snelheden, waarschuwen de onderzoekers. Niet iedereen kan zich de hoge kosten van private bijles veroorloven, wat gevolgen kan hebben voor de sociale mobiliteit.

Daarom stellen de onderzoekers voor dat de overheid de markt van bijles zelf in handen neemt. Een publiek onderwijssysteem zou effectiever en betaalbaarder zijn. Bijvoorbeeld door in kleine groepjes te werken in plaats van één-op-één en oudere studenten als lesgevers in te zetten in ruil voor vrijstellingen. Dit systeem zou zichzelf terugbetalen, omdat het aantal studenten dat een jaar moet overdoen zou afnemen en de overheid dus geld zou uitsparen.

Hoewel de kosten-batenverhouding vooral in het hoger onderwijs duidelijk is, adviseren de onderzoekers de overheid om de consumptie van private bijles te monitoren en eventueel beter te reguleren. Daarnaast geloven ze ook in het potentieel van artificiële intelligentie als alternatief voor bijles. Dit kan een meerwaarde bieden bij het studeren, niet om het huiswerk te maken, maar wel om extra uitleg te vragen en voorbeeldvragen te bestellen. Het komt volgens de onderzoekers nog het dichtst bij het ideaal van dure één-op-één-bijles met een ervaren leerkracht.

Kortom, de markt van private bijles in Vlaanderen is groot en kan leiden tot een onderwijs met twee snelheden. De onderzoekers pleiten ervoor dat de overheid de markt zelf in handen neemt, omdat een publiek onderwijssysteem effectiever en betaalbaarder zou zijn. Daarnaast adviseren ze om de consumptie van private bijles te monitoren en eventueel beter te reguleren. Ook zien ze potentieel in het gebruik van artificiële intelligentie als alternatief voor bijles.


Source: https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20250212_95731167

.


Door NieuwsBlad

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *