Header:
De otter maakt een comeback in Vlaanderen
Intro:
Bijna een halve eeuw lang was de otter verdwenen uit de regio van Turnhout. In de jaren tachtig verdween de soort zelfs volledig uit Vlaanderen. Maar intussen lijkt de populatie zich weer langzaam te herpakken.
Afbeelding:

Auteur en datum:
Door Shirley Spinnoy | Vandaag om 03:00
Hoofdtekst:
De otter lijkt terug van weggeweest. In november vorig jaar stuitte een boswachter in Kasterlee op sporen van het dier, en dat is volgens Natuurpunt een positief teken voor de biodiversiteit. “Er zouden in Vlaanderen zo’n twintigtal otters aanwezig zijn”, vertelt medewerkster Maya De Maegdt.
Opvallend is dat de meeste waarnemingen uit het Waasland komen. Daar bieden waterrijke zones, met grote rivieren en moerassen, een goede omgeving voor de soort. “In Lokeren wordt sterk ingezet op natuurherstel en het beheer van natte gebieden. Dat blijkt essentieel.”
Daarnaast heeft de otter ook nood aan schoon water en voldoende vis om te overleven. “Dankzij de inspanningen om waterlopen te zuiveren en de biodiversiteit te herstellen, lijkt Vlaanderen opnieuw een geschikte leefomgeving te worden.” En het project “Otter over de grens” – een samenwerking met Nederland en Duitsland – moet het dier een extra duwtje in de rug geven.
Waarnemingen registreren
Hoewel de otter dus stilaan aan een comeback bezig is, blijft hij een zeldzame verschijning. Daarom is het belangrijk dat mensen die er één spotten, dat doorgeven via waarnemingen.be. “Niet alleen zichtmeldingen, maar ook sporen zoals uitwerpselen worden geregistreerd.” Zo kunnen onderzoekers de verspreiding van de otter preciezer in kaart brengen.

“Wie een otter tegenkomt, kan overigens best gewoon genieten van het moment”, aldus De Maegdt van Natuurpunt. Het blijft immers een zeldzame waarneming, aangezien de dieren vooral ’s nachts actief zijn en schuw zijn voor mogelijke gevaren. “Maar als we blijven inzetten op
Source: https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20250304_97183692
.
