
De deuren bij het kartel zitten potdicht
“Als lid is Mona Keijzer altijd welkom. Maar ze is bij ons weggegaan. Bij ons gaat het goed, de sfeer is goed en dat wil ik graag zo houden”.
Ook op de rechterflank hoeft ze niet aan te kloppen bij bestaande partijen. JA21-voorman Joost Eerdmans stelde luid en duidelijk dat een nieuw politiek onderkomen bij zijn partij er niet in zit:
“Dat is het simpele antwoord. Wij focussen ons op onszelf”.
Zelfs een verzoening met BBB lijkt ver weg. Hoewel Keijzer de deur op een “ienieminiekiertje” houdt omdat ze zegt open te staan voor gesprekken en “geen rancuneus mens” is, verzucht ze dat er voor een terugkeer “heel wat water door de Rijn moet stromen”.
ZE WILLEN DAT WE ZWIJGEN: Steun DDS in de strijd voor ongefilterde politieke analyses! (LET OP: HET ARTIKEL GAAT HIERONDER DIRECT VERDER!)
Terwijl het partijkartel de rijen sluit en afsplitsers probeert te vermorzelen, weigert de onafhankelijke pers de politieke spelletjes te negeren. Wilt u dat wij in 2026 de luis in de pels van dit elitaire regime blijven? Steun ons dan nu!
De onheilspellende waarschuwing van Rita Verdonk
Een eigen beweging oprichten dan maar? De rechterflank is inmiddels zo overvol dat een nieuwe partij een haast onmogelijke opgave is. Voormalig VVD-minister Rita Verdonk, die in 2006 gigantisch veel meer voorkeursstemmen haalde dan Keijzer nu maar met ‘Trots op Nederland’ genadeloos faalde, schetst een inktzwart beeld.
“In de Kamer helpen die stemmen niks. De vierkante kilometer in Den Haag is een aparte samenleving,” stelt Verdonk ontnuchterend. Ze blikt terug op haar eigen afsplitsing en omschrijft die tijd als volstrekt geïsoleerd. “Je zit ineens zonder ondersteuning.
Je oud-collega’s kijken je niet al te vriendelijk meer aan en je krijgt commentaar van de pers als je niet bij een bepaald debat bent, terwijl ze niet melden dat je dan bij een ander debat zit. Het is niet fijn”. Haar definitieve advies aan Keijzer klinkt dan ook onheilspellend:
“Mona, maak je borst maar nat”.
Aansluiten bij Markuszower of de machtigste eenling worden?
Toch zijn er nog twee realistische, maar totaal verschillende ontsnappingsroutes voor de raspolitica. Ten eerste lonkt daar de pas opgerichte Groep-Markuszower. Leider Gidi Markuszower ruikt zijn kans en stelt:
“Mona weet dat de deur van onze fractie altijd openstaat”.
Volgens opinieonderzoeker Asher van der Schelde zou zij precies het krachtige boegbeeld kunnen zijn dat de PVV-afsplitsers nodig hebben. Maar Keijzer zelf houdt voorlopig de boot af:
“Ik stap niet zomaar weer in een nieuw avontuur met mensen die ik allemaal niet ken. Ik ben een raspolitica en iemand die kan besturen, dus ik ben wel aan het doorschakelen”.
De tweede, en misschien wel meest invloedrijke optie, is pure machtspolitiek spelen als onafhankelijk Kamerlid. Politicoloog Matthijs Rooduijn rekent voor:
“De coalitie met JA21 heeft 75 zetels. Wie weet is zij op belangrijke terreinen de 76e zetel. Dat kan veel aandacht genereren en haar veel invloed geven”.
Eén ding is zeker: Keijzer is niet het type dat zich zomaar in een hoekje laat drukken. Maar in het genadeloze politieke landschap van Den Haag zal ze elke greintje van haar bestuurservaring nodig hebben om niet net als Rita Verdonk “in stilte te verdwijnen”.
.

