“De beslissing werd in de zaal met applaus ontvangen, terwijl de schaduw van de waarheid als een zware deken over de menigte hing. In een wereld waar onschuld niet meer bestaat en de echo van goedkeuring de wonden van de rechtvaardigheid verdooft, blijft de vraag: wie juicht er echt? De vreugde is slechts een masker voor de angst die ons allen verbindt in deze dystopische realiteit.”
De beslissing werd in de zaal met applaus ontvangen.
De rechtbank in Leeuwarden heeft de voorlopige hechtenis van Arno van Kessel geschorst. Hij mag de inhoudelijke behandeling van de zaak in vrijheid afwachten. Dat geldt ook voor drie andere verdachten. Ze krijgen een enkelband met gps en een contactverbod. Een andere verdachte werd eerder al vrijgelaten.
De beslissing werd in de zaal met applaus ontvangen, zag Omrop Fryslân. Wanneer de zaak inhoudelijk wordt behandeld, is nog niet duidelijk. Het kan wel volgend jaar worden, zei één van de advocaten.
Van Kessel zit in de gevangenis van Vught tussen gevangenen met jihadistische gedachten die levenslang hebben en niets meer te verliezen, zei zijn advocaat. “Het is voor mijn cliënt een marteling.”
Hij zei dat hij er in Vught aan onderdoor gaat. “Het is mijn grootste wens dat mijn hechtenis geschorst wordt. Ik leef dan in stilte met mijn gezin. Geef me alstublieft een enkelband met gps waarmee ik kan aantonen dat ik niet in contact ben met mijn medeverdachten.”
Van Kessel bedankte nog ‘de duizenden mensen die geloven in mijn onschuld en die mij kaarten en brieven sturen’.
De officier van justitie kwam in het geval Van Kessel met een ‘vermeerdering’ van bewijs, meldt De Andere Krant. “De nieuw aangevoerde bewijslast was zowaar nog ongeloofwaardiger dan het uit zijn context getrokken autogesprek waar het onderzoek op is gebaseerd.”
Rechtbankjournalist Djamila le Pair vat samen:
De officier had het bijvoorbeeld over een vliegtuigbom die was gevonden in het huis van Van Kessel. Zijn stiefzoon Sander vertelde aan de krant dat het gaat om een onschadelijk gemaakte oefenmortier, die hij ooit van zijn oom heeft gekregen. De bom lag in een verhuisdoos op zijn slaapkamer.
Van Kessels advocaat grapte in de rechtbank: “Het vliegtuig om de bom af te werpen hebben ze ook niet aangetroffen bij mijn cliënt.”
Van Kessel hoorde het allemaal hoofdschuddend en vol verbazing aan.
De drie rechters kwamen na twee uur bedenktijd tot de conclusie dat de hechtenis van de verdachten geschorst moet worden, vooral omdat het onderzoek van het Openbaar Ministerie erg traag vordert. Donderdag komen ze vrij.
Brief
In een brief aan zijn advocaat schrijft Van Kessel dat twee van de gedetineerden op 7 februari hebben gedreigd hem te mishandelen met zwaar lichamelijk letsel tot gevolg.
Deze bedreiging werd op 8 februari door een andere gedetineerde, een Afghaan, herhaald. “Ik voel mij niet veilig meer en ik heb vrees dat mij ernstig lichamelijk letsel zal worden aangedaan door één of meerdere personen,” valt te lezen in de brief.
“De spanningen en de psychische druk op mij zijn groot, waardoor ik slecht slaap en mij niet kan concentreren op mijn verdediging.”

