De staking bij het spoor zorgt voor flinke hinder op dinsdag 27 januari, met drie op de vier IC-treinen en twee op de drie L- en voorstedelijke S-treinen die zullen rijden. De spitsuurtreinen zullen echter schaars zijn. De NMBS had al gelijkaardige hinder aangekondigd voor maandag, de eerste stakingsdag.
Vanaf zondagavond 22 uur starten de spoorbonden met een vijfdaagse staking, waardoor er de hele werkweek minder treinen zullen rijden dan normaal. NMBS en Infrabel hebben alternatieve dienstregelingen opgesteld op basis van werknemers die zullen werken.
Alternatieve treindienst door staking maandag: 3 op de 4 IC-treinen rijdt, maar weinig P-treinen
Reizigers worden aangeraden om hun reis goed voor te bereiden en regelmatig de online reisplanner te raadplegen. De alternatieve treindienst voor maandag is al beschikbaar, terwijl die voor dinsdag vanaf maandagochtend te raadplegen is.
Vaste benoeming
Met de vijfdaagse stakingsactie protesteren de vakbonden onder meer tegen een wetsontwerp van minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke (Les Engagés), dat een einde wil maken aan de vaste benoeming bij NMBS en Infrabel vanaf juni 2026. Ook wordt het sociaal overleg gewijzigd, waardoor beslissingen in de toekomst mogelijk zijn zonder goedkeuring van minstens een van de vakbonden.
Naast deze kwesties spelen ook zaken zoals toekomstige pensioenen en de regeringsbeslissing om de financiering van de NMBS met 675 miljoen te verminderen in de loop van deze legislatuur.
Als gevolg van de staking bij het spoor zullen dinsdag drie op de vier IC-treinen rijden. Dat heeft spoorwegmaatschappij NMBS zondag bekendgemaakt. De hinder zal dinsdag ongeveer even groot zijn als maandag.
De treinen mogen dan wel stilstaan, maar de vakbonden zullen niet rusten totdat hun eisen zijn ingewilligd.
.
