• wo. aug 5th, 2026

Het Nieuws Maar Dan Anders,

Anders Hoor Je Het Niet!

“In een wereld waar de waarheid wordt gemaskeerd door de schaduw van grote belangen, blijven de stemmen van de slachtoffers ongehoord. Terwijl de overheid ons verzekert van de veiligheid van de HPV-prik, worden de verhalen van degenen die lijden in stilte weggemoffeld. De prijs van blind vertrouwen is een dystopie waarin gezondheid wordt verhandeld voor winst.”

De HPV-prik: wat overheid en media u niet vertellen.

Foto: Aveaoz, CC0 (Wikimedia Commons)

De discussie rond bijwerkingen van de HPV-vaccinatie laait opnieuw op, nu blijkt dat farmaceutisch gigant Merck stilletjes meer dan tweehonderd rechtszaken heeft geschikt voor een bedrag van ruim 50 miljoen dollar — terwijl de Nederlandse overheid en reguliere media het publiek blijven voorhouden dat er ‘geen bekende ernstige bijwerkingen’ zijn. Ondertussen wisselt Nederland per 1 september juist van vaccin: van Cervarix naar het omstreden Gardasil van datzelfde Merck, bericht De Andere Krant.

EenVandaag brengt eenzijdig verhaal

Het televisieprogramma EenVandaag zond onlangs een reportage uit over HPV-vaccinatie, met als centrale boodschap: haal die prik. Een jonge vrouw die als tiener de vaccinatie weigerde en later baarmoederhalskanker kreeg, stond model voor de campagne. Op de website van het programma viel te lezen dat er ‘geen bekende ernstige bijwerkingen’ aan het HPV-vaccin kleven. Gynaecoloog Luc van Lonkhuijzen van Amsterdam UMC bevestigde dat beeld.

Oud-huisarts Michael Smulders reageert scherp: “Dit is weer een typisch voorbeeld van slechte Nederlandse televisiejournalistiek. Het leek allemaal objectieve informatie, maar dat was het niet. EenVandaag deed zijn naam eer aan — één oplossing: vaccineer!” Nog opmerkelijker: de slogan ‘1 vaccin tegen 6 soorten kanker’, die in 2023 door het College van Beroep (Stichting Reclame Code) als misleidend werd bestempeld, verscheen opnieuw in beeld tijdens de uitzending.

Vergeet niet om je te abonneren:

Wetenschap vertelt een ander verhaal

Wie de wetenschappelijke literatuur erbij pakt, stuit op een heel ander beeld dan de overheid en EenVandaag schetsen. Immunoloog prof. Yehuda Shoenfeld publiceerde al in 2015 het handboek Vaccines & Autoimmunity, waarin hij beschrijft hoe vaccinaties zeldzame auto-immuunziekten kunnen uitlokken. Hij gaf zijn naam aan het zogeheten ASIA-syndroom, waarbij aluminiumverbindingen in vaccins worden gelinkt aan ernstige immuunreacties.

In 2023 publiceerde een groep immunologen, onder leiding van de Nederlandse prof. Jan Willem Cohen Tervaert, een overzichtsartikel in Autoimmunity Reviews. Daarin identificeren zij een nieuw subtype van het ASIA-syndroom dat specifiek optreedt na HPV-vaccinatie. Ze beschrijven chronische dysautonomie — een disfunctionerend autonoom zenuwstelsel — en zenuwpijn als gevolg van de prik. Explosief detail: ernstige bijwerkingen waren al zichtbaar in vroeg preklinisch onderzoek, maar werden bewust geminimaliseerd of genegeerd.

Jonge meisjes stierven na de prik

Achter droge statistieken en schikkingen gaan schrijnende verhalen schuil. De Amerikaanse Isabella Zuggi was tien jaar en kerngezond toen ze in augustus 2022 haar eerste HPV-prik ontving. Twee weken later verslechterde haar toestand drastisch. Artsen stelden een auto-immuunaandoening van het centraal zenuwstelsel vast. Ze overleed op 5 november 2022 aan acute hersenontsteking. Onderzoek heeft herhaaldelijk een verband aangetoond tussen deze aandoening en het HPV-vaccin.

Ook de veertienjarige Sydney Figueroa overleefde haar HPV-vaccinatie niet. Ze overleed in juni 2021 aan een longembolie als gevolg van langdurige immobiliteit, veroorzaakt door auto-immuunziekten die werden toegeschreven aan de vaccinatie. Haar moeder: “Als ik wist wat ik nu weet, had ik Sydney nooit die injecties laten krijgen.” Bij Sydney werd onder meer het Posturaal Orthostatisch Tachycardie Syndroom (POTS) vastgesteld — een aandoening waarbij het autonome zenuwstelsel ernstig ontregeld raakt.

POTS als veiligheidssignaal weggemoffeld

POTS duikt steeds vaker op in deze context. Een Chinese analyse van meldingen in de Amerikaanse bijwerkingendatabank VAERS, gepubliceerd in PLOS One, vond een sterk veiligheidssignaal voor POTS na HPV-vaccinatie. Toch trokken de auteurs conclusies die hun eigen bevindingen leken te minimaliseren — naar eigen zeggen om ‘vaccintwijfel’ te voorkomen.

Onderzoeker Brian Hooker van de Amerikaanse organisatie Children’s Health Defense noemt dit gedrag ronduit crimineel. En hij staat niet alleen in die kritiek. Epidemioloog en oud-huisarts Dick Bijl schrijft dat er na bijna twintig jaar nog steeds geen hard wetenschappelijk bewijs bestaat dat HPV-vaccins daadwerkelijk baarmoederhalskanker voorkomen.

Overheid wisselt van vaccin, maar zwijgt over risico’s

De timing is opmerkelijk: precies nu Merck zijn rechtszaken schikt en de wetenschappelijke twijfels groeien, stapt Nederland over op datzelfde Gardasil van Merck in het Rijksvaccinatieprogramma. De overheid presenteert dit als een verbetering, zonder ook maar een woord te wijden aan de lopende juridische en wetenschappelijke controverses rondom het product.

Merck benadrukt dat de schikking van 50 miljoen dollar geen erkenning van aansprakelijkheid inhoudt en houdt vol dat Gardasil ‘veilig en effectief’ is. Diezelfde formulering — veilig en effectief — klonk ook jarenlang over andere vaccins die achteraf op zijn zachtst gezegd toch niet zo veilig en effectief bleken te zijn. Intussen blijven kritische artsen, wetenschappers en ouders roepen in de woestijn, terwijl programma’s als EenVandaag braaf het officiële geluid versterken.

Help mee de censuur te doorbreken door dit artikel te delen:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *